back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

Fredy Perlman

 perlman-fredy

Yazar, yayıncı ve aktivist olan Fredy Perlman 20 Ağustos 1934'te Yahudi bir ailenin çoçuğu olarak Çekoslovakya'nın Brünn kentinde doğdu. 1938'de Nazilerin Çekoslovakya'yı işgal etmesi üzerine ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti.

 Columbia Üniversitesi'nde edebiyat, felsefe, politika ve Avrupa tarihi okudu. Eşi ve yoldaşı Loraine ile birlikte Amerika’yı baştan başa motosikletle katettiği seyahatinin ardından anarşist politik tiyatro çalışmalarına ve savaş karşıtı eylemlere katıldığı Manhattan’a yerleşti. 1963'te Yugoslavya'ya taşınarak orada ekonomi yüksek lisansı ve hukuk doktorası yaptı.

 1966’da Amerika’ya dönerek ders vermeye başladığı Michigan Üniversitesi'nde öğrencilerin özyönetimine ve kendi kendilerini mezun etmelerine izin verdiği için tepkileri üzerine çekti. Mayıs 1968'de İtalya'da iki hafta ders verdikten sonra tüm Batı Avrupa'da demiryolu trafiğini aylarca felç edecek olan büyük demiryolu grevi başlamadan hemen önce son trene atlayarak Paris'e gitti. Burada Citroen fabrika komitesinde yer alarak 68 Mayısı’na katıldı.

 1969'da tekrar Amerika'ya dönerek Michigan'a yerleşti ve çoğunluğu öğrencilerden oluşan arkadaşlarıyla birlikte Black and Red dergisini çıkardı, birkaç yıl sonra da Detroit'te Black&Red Yayınevi'ni kurdu.

 1977-80 yılları arasında dünya tarihi üzerine çalışmaya başladı. Bu esnada Lorraine'le beraber ABD'nin çeşitli tarihi bölgelerinin yanı sıra Avrupa, Türkiye ve Mısır'ı da kapsayan uzun bir seyahate çıktı.

 Başyapıtı olarak kabul edilen ve günümüzdeki uygarlık karşıtı anarşist hareketi de derinden etkilemiş olan bu tarih karşıtı kitabını 1983'te tamamladı.

 

 

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Kitapları

24-er-tarihe-karsi