back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

George Woodcock

George Woodcock

1913 yılında doğan ve uzun yıllar İngiltere'de yaşayan Kanadalı anarşist George Woodcock, Oxford'dayken özellikle Herbert Read ve George Orwell'in fikirlerinden etkilendi. II. Dünya Savaşı yıllarında savaş ve şiddet karşıtı çalışmalarının yanı sıra, İtalyan kadın anarşist Marie Louise Berneri ve birkaç arkadaşıyla birlikte aylık Freedom dergisini yayınlamaya başladı. 1949 yılında derginin editörlüğünü bırakıp Kanada'ya dönen Woodcock, 150'ye yakın kitabıyla ülkenin en çok yazan yazarları arasında yer aldı. Kanada'daki saygınlığının bir sonucu olarak adı bir sokağa verildi ve Vancouver kentinin anahtarı kendisine teslim edildi. Bununla birlikte, tanınmamış yazarları desteklemek ve açlık çekenlere yardım etmek amacıyla Woodcock Enstitüsü kuruldu.

Aynı zamanda şair ve eleştirmen olan Woodcock'ın, "Beyaz Ada", "Merkez Tutunamaz", "Güneyi Düşle" gibi şiir kitapları en çok bilinenleridir. "Ölüler Kentine", "İnkalar ve Öteki İnsanlar" isimli gezi kitaplarından başka bir de Orwell'in biyografisi olan "Kristal Ruhu" onun nesir üslubundaki eşsiz eserlerinden biridir.

Dökümanter ve kapsamlı bir çalışma olan "Anarşizm" ise, yalnızca Woodcock'ın en önemli eseri değil, aynı zamanda anarşizmin tarihi üzerine yapılmış birkaç temel araştırmadan da biridir. 1995 yılında hayata veda etmiş olan George Woodcock geride bıraktığı eserleriyle esin kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

 

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Kitapları

01-anarsizm