back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

Ida Mett

ida mett

20 Temmuz 1901’de Rusya’nın küçük bir sanayi kenti olan Smorgon’da doğdu. Kumaş ticaretiyle uğraşan, kalabalık bir Yahudi ailesinin kızıydı. Harkov’da başladığı tıp öğrenimini Moskova’da sürdürürken anarşist çevrelere girdi. 1924’te diplomasını almasına birkaç hafta kala, “bozguncu faaliyetlerde bulunmak”la suçlanarak tutuklandı. Bir süre sonra serbest bırakılınca, Polonya üzerinden Paris’e geçti.

1925-1927 yılları arasında, sürgündeki Rus anarşistlerinin Paris’te Rusça yayınladıkları Dielo Truda (Emeğin Davası) dergisinde aktif olarak çalıştı.

1928’de eşi  Nicolas Lazareviç’le birlikte Fransa’dan sınır dışı edildi. Belçika’ya yerleşti ve yeniden tıp öğrenimine başladı. Belçika’da tanıştığı İspanyol anarşistleri Ascaso ve Durruti ile ilişkili olarak 1931’de İspanya’ya geçip çeşitli politik çalışmalarda bulundu. Belçika’ya döndüğünde Belçikalı anarşist ve pasifistlerle ortak çalışmalar yürüttü. Katıldığı bir gösteri nedeniyle yargılanıp hapis ve para cezasına çarptırıldı.

1936’da tekrar Paris’e dönüp banliyö ve gaz işletmeleri işçilerinin sendikasında sekreterlik yapmaya başladı. Aynı dönemde anarko-sendikalist Revolution Prolétarienne (Proleter Devrimi) dergisine düzenli olarak makaleler yazdı. 8 Haziran 1940’ta tutuklanarak oğlu ile birlikte Lozère’de bir toplama kampına gönderildi ve Nisan 1941’e kadar orada tutuldu. Daha sonraki yıllarda bir süre doktorluk yapan İda Mett, politik çalışma ve araştırmalarının yanı sıra ilaç sanayiinde teknik çeviriler yaparak yaşamını sürdürdü.

27 Haziran 1973’te Paris’te öldü.

 

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Kitapları

10-kronstad