back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

Masanobu Fukuoka

masanobu fukuoka

Japonya'nın güneyinde küçük bir adada çiftçilik yapan bir ailenin mensubu olan Masanobu Fukuoka, Mikro-biyoloji alanında öğrenimini tamamladıktan sonra uzun yıllar bitki hastalıkları üzerinde yoğunlaştı. Yokohama Gümrük Bürosu'nun bitki denetleme bölümünde birkaç yıl çalıştıktan sonra insanın doğayı kontrol etme, hatta anlama çabasının nafile olduğunu ve özünde yıkıcı olduğunu fark ederek köyüne döndü. Burada doğal tarım üzerine deneysel çalışmalara başladı. Fakat bu ilk deneyimi başarısızlıkla sonuçlandı.

 İkinci Dünya Savaşı arifesinde Koçi Vilayeti Bitki Hastalıkları ve Böcek Kontrolü Araştırma Şefi olarak görevlendirildi ve sekiz yıla yakın bir süreyle bu görevde kaldı. Savaşın ardından tekrar köyüne döndü ve 55 dönümlük arazisinde yeniden doğal tarım çalışmalarına başladı. Yıllarca süren denemeler ve birçok başarısızlığın ardından Hiçbir Şey-yapma Tarımı adını verdiği bu yöntemle aldığı mahsûl Japonya'nın en yüksek verimine denk bir seviyeye ulaştı. Doğal tarım yöntemini bir hayat felsefesi olarak uygulayan Fukuoka, yazdığı birçok kitap ve makalenin yanı sıra pek çok toplantı ve konferansa katılarak bu tarım yönteminin önemli sözcülerinden biri oldu.

 Doğal tarım çalışmalarını 95 yaşına dek yaşadığı çiftliğinde uygulamalı olarak genç kuşaklara aktaran Masanobu Fukuoka, 2008 yılında hayata veda etti.

 

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Kitapları

dogal tarim yolu  25-ekin-sapi-devrimi