back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

Murray Bookchin

MurrayBookchin

1921’de New York’ta doğdu. 19. yüzyıl Rus devrimci hareketine katılmış olan anne ve babası sonradan Amerika’ya yerleşti. İspanya Devrimi’ne katılan iki kardeşi Madrid cephesinde öldürüldü. M. Bookchin ise, Amerikan komünist gençlik hareketinin oldukça genç bir üyesi olarak devrimci çalışmalara başladı.

 1940-1950 arası yıllarda otomobil işçiliği yapan ve sendikal mücadelede etkin bir rol üstlenen Bookchin, sosyalist düşünceleri savunuyordu. 1950’den itibaren çeşitli dergilere makaleler yazarak otoriter sosyalizme karşı özgürlükçü bir cepheden tavır almaya başladı. “Yiyeceklerde Kimyasal Maddeler Sorunu” başlıklı uzun makalesi, onun Yeni Sol hareketin tanınan bir siması olmasında önemli bir etken oldu. 1960’lı yıllardan itibaren, “Sentetik Çevremiz”, “Şehrimizdeki Kriz”, “Kıtlık Sonrası Anarşizm” gibi kitap çalışmalarıyla hem Yeni Sol’u hem de Amerika ve Avrupa’daki toplumsal ekoloji hareketini derin bir şekilde etkiledi. Bu alandaki çalışmalarıyla dikkat çeken Bookchin, Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde ders vermeye başladı ve 1974’te Toplumsal Ekoloji Enstitüsü’nü kurdu.

 İlerleyen yaşına ve ciddi sağlık sorunlarına rağmen, yaşamının sonuna dek enstitüdeki çalışmasını sürdürmüş olan Murray Bookchin, 2005 yılında hayata veda etti.

 

 

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Kitapları

11-toplumsal anarsizm mi