back2kitaplarkitaplarsatyazarlarlinkleriletisim

13-vahsi zevkler
KİTAP ADI
: Vahşi Zevkler (Savaş-Avcılık-Et Yiyiciler)
YAZARI
: Lev Tolstoy
ÇEVİRMENİ
: Dominik Pamir
ÖZGÜN ADI
: Vayna-Pervaya Stupen-Ahota
SAYFA
:
72 Sayfa
BASKI
:
2. Baskı
FİYATI
:
12 TL

 

 

SAVAŞ

“Hükûmetlerin özünde itaat etmek değil, itaate zorlamak vardır. Bir hükûmet, hükmettiği sürece hükûmettir ve bu yüzden, hükûmetler daima buna yönelecek ve iktidardan isteyerek hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerdir. Hükûmetlere iktidarı ordu sağladığına göre, hükûmetler hiçbir zaman kendi var olma nedenleri olan ordudan, kısacası savaştan vazgeçmeyeceklerdir.”

 

AVCILIK

“Üçkağıtçılık, kalleşlik, tuzağa düşürmek, pusu kurmak, çok sayıda kişinin bir kişiye ya da güçlünün zayıfa saldırısı, yavruların ailelerinden ve ailelerin yavrularından koparılması; bütün bunlar kurbanların niteliğinden bağımsız olarak kendiliğinden kötü eylemlerdir. Bununla birlikte anlaşılmaz bir çelişkiyle, bütün bu kötü ve canice işler utanç duyulmadan, açıkça, savunmasız olan canlı varlıklara karşı yapılmaktadır, üstelik aynı şeyin insanlara karşı yapılmasına onay vermeyecek aynı insanlar tarafından.”

 

ET YİYİCİLER

“Vejetaryenizm meselesinin özünü yerinde görüp incelemek amacıyla mezbahaları ziyaret etmeyi düşündüm; ama her defa­sın­da kesinlikle karşılaşacağım ve önlenmesi imkânsız bir acıya tanık olmanın getireceği rahatsızlık yüzünden bu ziyareti hep erteledim.

“Kulübenin sağında, adaleli kollarının üzerinden gömleklerinin kanlı kollarını sıvamış altı kasap, kanlı önlükleriyle bir sıranın üzerinde oturuyordu.

“Kasaplardan biri hayvan kesiminin nasıl gerçekleştiğini anlattı ve bu işlemin yapıldığı yeri gösterdi. … çoğu zaman olduğu gibi gerçeğin, hayal gücümün yarattığından daha az bir etki yaratacağı duygusuna kapıldım, bunda yanılmıştım…”

 

 

 

 

  

Yazarın Kaos Yayınlarındaki Diğer Kitapları

14-ve isik karanlikta parliyor1  27-tanrinin-egemenligi